Quick Link

Our Staff

2021 Staff List

Classroom Staff

Year

Class Teacher Education Assistant/s

3 Year Old Kindergarten

Liz Meagher (M,F)

Sandra Cooper (M,F)

Kindergarten

Blue

Mel Black (Tu,W,Th)

Tina Mangano (Tu,W, Th)
Michelle McCarthy (Tu,W,Th)

Green

Jaymie Smith (Tu,W,F)

Michelle Exley (Tu,W,F)

               Debbie Hodder (Tu,W,F)

Red

Jenny McCann (Tu,W,Th)

Sheryl Burrows  (Tu,W,Th)
Angelica Ricciardi (Tu,W,Th)

Pre-Primary

Blue

Andrea Martin (M-Th)
Paola Deering-Ridley (F)

Claire McCarthy (M,Tu,Th)
Sabina Stewart  (W,F)

Green

Nicole Gibbs

Yvonne Walsh (M-F)

Red

Sarah Wohlsein

Zana Karabatich  (M,Tu)
Kirstie Pittorini (W,Th,F))

1

Blue

Kathryn McCarthy

Sheryl Burrows (M,F)
Claudia Villamil (T,W,Th)

Green

Tasha Hartley

Marie Raffa (M,Tu)
Penny Stonestreet  (W,Th,F)

Red

Chantelle Comiskey

Kathleen Scott (M,Tu, Th,F)
Nicky Wilcox (W)

2

Blue

Genny Deeble

Yrs 2 – 4

Ines Sams

Michelle Exley

Lisa Bruce

Sheryl Burrows

Green

Sarah Murphy

Red

Nicola Mansillas

3

Blue

Mel Crosby

Green

Peta Nicolaou

Larissa Paratore (Tues)

Red

Manuela Benino

4

Blue

Chloe Kramer

Green

Tess Lornie

               Nat Paatsch (F)

Red

Adele Fernandez

5

Blue

Katelyn Correia

Green

             Fleur Coy

Special Learning Needs Staff (K3-6)

Disability Support Coordinator
Joanna Roper (M-Th)

Education Assistants
Sue King | Sandra Capelinha
Danielle Pudia | Nancy Palermo
Asri Brierley | Maria Flanagan

Red

Scott Lilleyman

6

Blue

Rhiannon Vinkovich

Green

Jacob Tucker

Red               Andrew Jones

Specialist Staff

Role

Staff Member Role Staff Member

Music (PP-2) & PMP (PP)

Music (3-6)

 

Carmel Searle (T,W,Th)

Larissa Paratore

(M,W,F)

Art (3-6)

 

Marisa Cipriano (M,T)

 

Physical Education (K-1)

Physical Education (2-6)

Cassandra Pirozzi

Mel Crosby

Science (3-6)

Nicole Vasile 

Library & Drama

Jackson Bennett-Surtees

 

Italian (PP-Yr6)

 

Jenny Femia

(T,W, Th)

Reading Recovery

Reading Support Teachers

 

Christine Celenza

Christine Mitchinson (W)

Shirley Brough (Tues)

Multi Lit Yrs 4-6

Disability Support Co-ord/Minilit

 

Anna Olislaegers (M,Tues)

Joanna Roper (M-Th)

 

Extending Mathematics

Georgie Turco

Extension

Nat Paatsch (Tu-Th)

Non-Teaching Staff

Role

Staff Member Role Staff Member

Principal

Chris Cully

Assistant Principal

Carol Hoare

Assistant Principal

Vanessa Alaniz

Cluster Leader

Christine Celenza

Cluster Leader

Peta Nicolaou

Education Psychologist

Leanne Caruso (Tu,W)

Finance Officer

Vicky Harvey (M-Th)

Finance/Admin

Dee Papadopoulos/Kim Goncalves

Principal’s Secretary Grace Simich (M-Th) Administration

Robyn Hunt

Administration

Angie Grant (M,W)

Administration

Pasc Vasile (Th)

Uniform Shop

Angie Grant (Tu,Th)

Library Officer

Karen Carkeek

Canteen Manager

Renate Martin (M,W,F)

Canteen Assistant

Luisa Direnzo (Tu,Th,F)

Canteen Assistant

 

Diana Bucas (M,Th)

 

Maintenance & Grounds

John Williams

 

Groundsman

Paul Connop (W)

Groundsman (T)

Andrew Di Carlo

*Part-time staff are indicated by their days worked.